Skip links

İzmir’de 3 Tip Dijital Reklam Ajansı | Reklam Ajanslarını Tanıyın

İzmir’de 3 tip dijital reklam ajansı bulunmaktadır, hedeflernize en uygun ajansı seçmek performans noktasında kritik bir unsurdur ;

1- Belirli bir reklam kanalına kendisini adamış dijital reklam ajansları:

Dijital dünyada kendisini adamış reklam ajanslarıdır.

Esasında bu konseptin doğmasının en mühim sebebi de Google’dır. Çünkü Google çalıştığı firmaları aşağı yukarı 10 sene evvelce Google partner olarak sınıflandırmaya başladı. Ardından şunları Premier ve normal partner diye iki kategoriye böldü. Yıllar içerisinde bu adlandırmalar değişse de Google’ın bu metodolojisi değişmedi. Bu yüzden Türkiye’de ve İzmir’de bir çok reklam ajansı kendini Google Partner olarak konumlandırmaya başladı. Bu da piyasada bu tarz firmalar ile çalışma eğilimi oluşturdu.

Google’dan sonra başka reklam mecra sahipleri de aynı şekilde kendi reklam ajans partner’larını oluşturdu. Google SEM ajansları, sosyal medya ajansları (içerik ve tanıtım olarak ikiye ayrılır), SEO (search engine optimization – arama motoru optimizasyonu) ajansları, mobil pazarlama ajansları, içerik ajansları (görsel, video, yazı hazırlayan ajanslar), dijital medya ajansları şeklinde bir çok değişik dijital ajans tarzı bulunmaktadır. Bu ajansları çoğu firma işinde tam ehli olduklarını beyan etselerde bazı sorunları vardır aşağıya listeleyelim;

Google partnerı olan Google reklam ajansları: Google’dan yapmış oldukları reklam harcaması birtakımnda prim aldıkları amacıyla sizi az harcatıp çok tesir geliştirmeye değil, çok harcatıp çok tesir geliştirmeye inandırırlar. Ek olarak bu ajanslar aynı anda çoğu firmanın Google hesabını yönetmekte bulundukları için sizin işinize gereken ilgiyi gösterememe gibi sorunlar ile karşılaşabiliyorlar.

Sosyal medya ajansları –(Tamamı ile yönetenler) içerik üretenler ve hesabınızı tamamen yönetenler: Sosyal Medya Ajanslarının  ana problemi aynı anda bir çok firmaya hizmet vermeleridir Ve sizin hesabınızı yönetmek dışında (içerik paylaşmak , gelen müşteri yorumlarını cevaplandırmak ve aynısı aktiviteler) başka sorumluluk almamalarıdır.

Ek olarak Sosyal Medya Ajanslarının müşterilere ne yazdığını, hangi uslubu kullandığını, müşteriler ile paylaştıkları içeriklerin doğru Türkçe ile yazılıp yazılmadığını, içeriğin sizin işinize yarayıp yaramadığını da kontrol etmelisiniz.

Örnek vermek gerek görülürse Facebook her sayfayı cevap verme zamanına ve müşteri yorumlarına göre puanlamaktadır. Eğer müşterilerinize geç cevap ya da uslubu kötü bir cevap veriliyorsa emin olun ki bu sayfanızın niteliğini düşürecek ve uzun vadede size çok şey kaybettirecektir.Amerika’da oluşturulan bir incelemeye göre müşteriler bu tarz iletişimlerde anında cevap beklemektedir. 1 gün sonra sosyal medyada sizin cevabınızı görme oranı ciddi azalacaktır.

Sosyal medya ajansları – reklam yönetenler: Sosyal medya tanıtımlarının en büyük problemi satış döndürme konusu ile ilgili beklenilen tesirleri göstermemeleridir. Çünkü sosyal medyada maalesef insanların bulunma hedefi satın alma değil sosyalleşme o yüzden kulağını su kaçırdığınız müşterileri doğru yönetemezseniz satış dönüştürmeniz de zorlaşıyor.

Tanıtımlarda ajanslar genellikle tıklama maliyetini yada form maliyetini düşürme noktasına odaklandıkları amacıyla niteliği unutuyorlar. Bu yüzden bu tanıtımların çıktılarını müşteri temsilcilerine beğendirmek zorlaşıyor. O yüzden size önerimiz bu ajansların reklam çıktılarına satış hedefi koymanız.

Ancak bu şekilde performansı takip edebilirsiniz. Aksi durumda yüzbinlerce lira harcayıp bunun yarısını bile elde edemediğiniz haller çok olacaktır. Bir de bu ajansların kendilerini güncellediklerinden ve işlerinizi alışa geldik şekilde yapıp yapmadıklarından emin olmalısınız.

Örnek vermek gerek görülürse şayet Facebook pixel ya da customer audience’ı bilmeyen ajanslar bulunduğunu belirleme ettik. Bunları görüldüğü anda başka firmalara geçmenizi tavsiye ederiz. Eğer bir ajans websitenizde pixel kullanmıyorsa anında onu bırakın.

İçerik ajansları: İçerik ajansları işlerini en basit denetleyebildiğiniz ajanslardır. Çünkü ne gerçekleştirdiklerinızı görürsünüz. Websitesi, video, reklam görselleri ya da yazdıkları gibi.. Ancak burada en mühim unsurlardan biri bu içeriğin nasıl göründüğünün yanısıra birtakım standartlara ideal olup olmadığıdır.

Makaleleri de lütfen kendiniz değil SEO bilen bir ekspertize belirletin. Website ilerleten ajanslarda da çok ucuza kaçmamanızı öneririz, aksi takdirde bu ajanslar şablon bir websitesini meşru olmayan bir şekilde kopyalayıp kullanırlarsa Google sizi yasaklı site olarak görebilir. Ek olarak bu bireylerin yaptığı işi kesinlikle değişik bir ajansa denetletin.

SEO ajansları: Seo eksperleri genellikle en çok güvenmeniz gereken şahıslar bulunduğu durumda gene bu şahıslar ile performans bazlı değil sabit ücret bazlı çalışırsanız ciddi sorun yaşarsınız. Bir kaç müşterimizde daha daha eskiden çalıştıkları SEO ajanslarının organik trafiği yükseltmek yerine azaltmak şeklinde tesir gösterdiklerini gördük. Bu yüzden sabit ücret verirseniz mutsuz olma olsılığıniz yükselir.

SEO ajanslarının yaptığı işi doğru alt adımlara bölüp yönetmelisiniz. Örnek vermek gerek görülürse On-site SEO ve off-site SEO birbirinden ciddi değişiklikler gösterecektir. Bunların gereksinim duyduğu bütçeler de değişişecektir. Genellikle off-site SEO’da bütçe genellikle başka websitelerinden link alabilmek amacıyla kullanıldığından ve fiyat dış etkenlere bağlı olmasından bu tarz pazarlıkların içerisinde kesinlikle siz de olun.

Dijital medya ajansları: Bu ajanslardan genellikle uzak durmanızı öneririz. 1 birimlik ürünü 2 birim ile satmaları tek amaçlarıdır.Genellikle ikili ilişkileri oldukları için pazarlama müdürleri ile ciddi içli dışlı oldukları amacıyla bütçenizin tanıtımlar yerine sağa sola gitme olsılığı çok yüksek olacaktır.

2- Performansa kendisini adamış dijital ajanslar:

Bu ajanslar size gerçekleştirdikleri çalışmaları sizin gelirinizi arttırmaya odaklanarak gerçekleştirdikleri amacıyla size en çok performans getirebilecek ajans tarzıdir. Dijital pazarlama çalışmalarına yalnızca tanıtım tesirnliği olarak bakmayıp ilk reklamdan son satış adımına kadar bir proses olarak bakmalısınız. Aksi takdirde verdiğiniz tanıtımların satış getirmemesi gibi bir neticela karşılaşma olasılığınız çok yüksek olacaktır. Biz burada Kuponico olarak alttaki 8 basamaklı yapıyı kullanıp verdiği reklamın en doğru şekilde yapılıp yapılmadığını belirleme edebilmekteyiz. Yaptığımız tanıtım çalışmalarından da ciddi performans artışları yaratarak netice alabilmektayız.

Dijital Performans

Dijital Pazarlama Performansı : Web Sitesi,Google Ads,Seo

Dijital Satış Yetkinliği : Whatsapp Entegrasyon,Webchat Entegrasyon,Sosyal Medya ve Google Entegrasyon,Form Sayfaları

 

3- Dijital ve geleneksel kanalları eş güdümlü götüren ajanslar: Bu ajansları da size tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu hem organik yemek hem de fast food satan bir restorana benziyor. Eğer bu tür başarılı bir restoran gördüyseniz lütfen tecrübe edinin lakin emin olun ki dijital gelenekselden çok ayrı bir mecradır ve dijitale inanan birinin geleneksel mecrada yeri yoktur.