Skip links

Dijital Ajanslar Geleneksel Ajanslar Fark Nedir?

Dijital ajanslar ve geleneksel ajanslar arasında farkın tam olarak ne olduğunu bilmeye gereksiniminiz varsa sizin amacıyla anlattık.

1Yazılı, basılı ya da işitsel yayın vasıtalarının kullanılması ile oluşturulan geleneksel pazarlama tekniklerinin konumunu çevrimiçi vasıtaların almasından beri bundan sonra geleneksel ajanslar da çoğu hususta konumunu dijital ajanslara bırakmaya başladı.

Maliyet Farkı

Dijital ajanslar ve geleneksel ajanslar arasındaki en büyük farkın maliyetten geçtiğini söyleyebiliriz. Bir TV reklamı amacıyla ayrılması gereken bütçe ile çevrimiçi platformlar amacıyla hazırlanacak olan bir video arasındaki maliyetin hiç de azımsanacak bir rakam olmadığını belirtmek gerekir. Hala TV ve radyo reklamları ile kampanyalar ya da duyurular destekleniyor olsa da pazarlama bütçesinin mühim bir alanı dijital pazarlama amacıyla ayrılarak daha çok reklam çalışmasının yapılması olası oluyor.

Hedef Kitleye Erişim

Dijital ajanslar ve geleneksel ajanslar kulladıkları pazarlama vasıtaları ile amaç kitleyi yakalamak konusu ile ilgili da birbirinden ayrılıyor. Bir broşür, TV ya da radyo reklamının kimlere erişeceğini saptamak dijital pazarlamadaki gibi olası olmaz. Dijital ajansların kullandıkları vasıtalar yardımıyla sahip olunan ve potansiyel amaç kitleyi lokasyon, demografik kırılımlar, satın alma davranışları ve daha pek çok fark ile özel duruma getirmek olasıdür.

Dönüşümü Ölçmek

Dijital ajanslar ve geleneksel ajanslar arasındaki en büyük farklardan biri de dönüşümü tartmaktir. Billboard, TV reklamı, gazete reklamı gii pek çok tekniğin ne gibi bir dönüşümü olduğunu fakat dolaylı yollardan tartmak olasıdür. Bununla beraber dijital pazarlama bölümünde sarfedilen bütün vasıtalar direkt olarak ölçüm yapılabilmesine imkan tanır. Dijital ajanslar ve geleneksel ajanslar arasındaki teknik farkları sadece stratejik değil, teknolojik adaptasyona bağlı olarak da fark ettiği amacıyla çevrimiçi dünyanın bütün teknolojisi ile kampanya ve reklamları direkt olarak ölçüp raporlayabilmek olasıdür.

Siz de çok daha düşük bütçelerle çok daha geniş bir amaç kitleye erişim sağlayabilir, kampanya ve reklamlarınızın performasını ölçebilirsiniz. Ama evvelce iyi bir strateji gerekiyor. Hepsi amacıyla Kuponico yanınızda! Bizimle derhal iletişime geçin.

Leave a comment

Name*

Website

Comment